В аналітичній практиці дуже широко використовують процеси утворення і розчинення осадів. Розчинність різних речовин в одному і тому ж розчиннику або однієї речовини в різних розчинниках може коливатися у дуже широких межах. Кількісно розчинність визначають вмістом речовини (концентрацією) у насиченому розчині, тобто такому, який характеризується динамічною рівновагою за умови сталої температури:
нерозчинена речовина (осад) ? речовина у розчині.
Всі солі, в тому числі і малорозчинні, відносяться до сильних електролітів. Через це при осадженні чи розчиненні малорозчинної солі у водному розчині в рівновазі з осадом знаходяться тільки йони солі. Рівняння динамічної рівноваги має вигляд
В стані рівноваги за умови сталої температури за одиницю часу в розчин переходить така кількість сполуки, яка за цей же час з розчину випадає в осад. Ця динамічна гетерогенна рівновага описується правилом добутку розчинності.
В насиченому розчині при сталій температурі добуток активностей йонів малорозчинного електроліту є сталою величиною і називається добутком розчинності (ДР).
де
Оскільки розчинність малорозчинного електроліту у воді дуже мала, то й концентрація йонів у розчині буде малою, а йонна сила розчину буде близькою до нуля. Тому коефіцієнти активностей йонів в таких розчинах будуть дорівнювати одиниці або наближатимуться до неї. Через це у виразах добутків розчинності можна замість добутку активностей брати добуток концентрацій йонів.
Це значно спрощує розрахунки розчинності малорозчинних сполук.
Вираз добутку розчинності малорозчинної сполуки
матиме вигляд
Умови виділення та розчинення осаду електроліту:
- якщо
- якщо
- якщо
Осадження вважається повним, якщо концентрація йонів в розчині не перевищує 10-6моль/л або 10-4г/л (межа чутливості аналітичних терезів).
Величина добутку розчинності використовується не тільки при вирішенні різних питань, пов’язаних з йонів осадженням у вигляді малорозчинних сполук, але і при визначенні умов переведення малорозчинних осадів у розчин. Важливою характеристикою малорозчинних сполук є їх розчинність в різних розчинниках.
Для бінарної малорозчинної сполуки
для малорозчинних сполук типу
Для розчинення осаду треба зменшити концентрацію хоча б одного з йонів, що входить до складу малорозчинної сполуки. Це можливо внаслідок: утворення слабкого електроліту; утворення стійких комплексних йонів; зв’язування йонів у летку сполуку; зміни ступеня окиснення.
Задача 1. Визначте кількість грамів йонів
Розв’язування. Ва3(РО4)2 – це малорозчинна сполука, яка дисоціює за рівнянням
Оскільки з однієї молекули солі Ва3(РО4)2 утворюються 3 йони
Розрахуємо розчинність цієї сполуки за рівнянням (3.6)
Концентрація йонів
а в г/л
При введенні в розчин солі Na3PO4 можна прийняти, що загальна концентрація йонів
Визначимо молярну концентрацію солі Na3PO4:
Вираз добутку розчинності Ва3(РО4)2 після додавання у розчин солі Na3PO4 матиме вигляд
Звідси
Концентрація йонів
Задача 2. Визначте добуток розчинності Стронцій карбонату, якщо його розчинність при 25оС дорівнює 0,001554г/л.
Розв’язування. Визначимо розчинність
Стронцій карбонату дисоціює за схемою
Виходячи з рівняння дисоціації, одержуємо формулу добутку розчинності
Задача 3. Розрахуйте величини рН, при яких починається і закінчується осадження кобальт гідроксиду з 0,1М розчину Кобальт сульфату.
Розв’язування. У розчині
Тоді добуток розчинності становитиме
Оскільки
Звідси
Виходячи з йонного добутку води, маємо
Водневий показник розчину на початку осадження
В кінці осадження концентрація йонів
Тоді
а
Задача 4. Визначте, чи випаде осад Нікель сульфіду з 0,1М розчину Нікель сульфату, що містить 0,2М етанової кислоти, при насиченні розчину дигідроген сульфідом при кімнатній температурі?
Розв’язування. Дигідроген сульфіду – слабка кислота, яка дисоціює за схемою
Звідси
а
Концентрацію йонів гідрогену в розчині слабкої етанової кислоти розрахуємо за рівнянням (2.17)
Тоді
Оскільки
Осадок малорозчинної сполуки буде випадати за умови, якщо
Отже, за цих умов осад
Немає коментарів:
Дописати коментар